Jak uszyć woreczek na drobiazgi

14:27:00

Z uwagi, iż do tej pory publikowałam rzeczy uszyte zanim powstał ten blog, dziś chciałam  przedstawić krok po kroku, w jaki sposób można stworzyć sobie fajny woreczek na tzw. "przydasie".
Szycie jest dość proste i zajmuje ok. 2 godzin, czyli drzemkę mojego synka. Można to również uszyć ręcznie. Ja wybrałam maszynę, gdyż jest to bez wątpienia szybszy sposób.
Oto co chcemy uszyć:


Mam nadzieję, że zdjęcia mniej więcej pokażą, co należy robić po kolei.
Więc zaczynamy ;)
Potrzebne akcesoria:
2 kawałki materiału o kształcie prostokąta np. 20 cm x 30 cm,
sznureczek (taki jak w spodniach dresowych) do kupienia w pasmanterii ok. 1,5 m,
maszyna do szycia lub igła z nitką,
szpilki, nożyczki, metr krawiecki lub linijka.

Oto moje 2 kawałki materiału o wymiarach ok. 23 x 29 cm.
Obszywamy dłuższe końce materiałów ręcznie lub na maszynie. Ja robię to maszynowo ściegiem zygzakowatym. Na końcu szwu przeszywam wstecz, aby się nie pruło. 
 
Następnie oba zabezpieczone już kawałki materiału składamy równo do siebie prawymi stronami. Spinamy wszystko szpilkami, najlepiej ostrzem szpilki skierowanym w stronę brzegu materiału, dzięki czemu podczas szycia łatwo je można wyjąć.
Podczas tego etapu musimy również uwzględnić otwór, który później posłuży nam do stworzenia tunelu, przez który poprowadzimy sznurki ściągające worek. Ja wybrałam taki otwór pomiędzy niebieskimi szpilkami. Ma on 2 cm szerokości i znajduje się ok. 8 cm od góry materiału. Pamiętajmy, żeby po drugiej stronie również zaznaczyć taki otwór.
Teraz tak połączone ze sobą materiały przeszywamy wzdłuż dłuższych boków ściegiem prostym. UWAGA!!! Otworków zaznaczonych niebieskimi szpilkami nie przeszywamy. Szyjemy od góry - dochodzimy do niebieskiej szpilki - zakańczamy szew. Opuszczamy te 2 cm i od następnej niebieskiej szpilki znowu szyjemy do końca.
Będzie to wyglądać mniej więcej tak:
Teraz rozkładamy woreczek na desce do prasowania i rozprasowujemy nasze dwa  szwy w poniższy sposób:
Będąc cały czas na lewej stronie łapiemy za górną krawędź zszytych materiałów i odwijamy je ok. 1cm. Całość dość mocno przeprasowujemy (ja niestety musiałam to przeszyć bo materiał cały czas się odwijał). Następnie odwijamy większy pasek materiału u mnie to było ok. 8 cm. Kontrolujemy gdzie po prawej stronie ułożyły się nasze otworki na sznurki. W moim przypadku wyszło to w połowie odwiniętej części. 

Całość spinamy szpilkami po lewej stronie materiału. Woreczek delikatnie obracamy na prawą stronę i przyszywamy ten odwinięty fragment materiału do ścianek worka.
Następnie w ten sam sposób przeszywamy również tunelik, przez który prowadzić będziemy sznurki (pomiędzy szpilką żółtą i różową jest otworek).
Powinniśmy uzyskać mniej więcej coś takiego jak poniżej:
W tym momencie góra woreczka jest już zakończona.
Teraz zajmijmy się dnem. Dół woreczka spinamy szpilkami, przeszywamy szwem prostym, zabezpieczamy brzegi szwem zygzakowatym i dobrze rozprasowujemy.
Po przewróceniu na prawą stronę wciągamy w powstały tunelik dwa sznureczki, na końcu których wiążemy supeł. 

A oto otrzymany woreczek na drobiazgi.
You Might Also Like

6 komentarze

Tu chętnie zaglądam

Flickr Images

Subscribe